Tvaika inhalācijas


Inhalācijas var iedalīt divos veidos – ir siltās un aukstās inhalācijas. Siltās inhalācijas ir populārākais un visbiežāk pielietotais šīs ārstniecības metodes veids – tiek elpoti tvaiki, kas radušies no uzkarsēta ūdens un papildināti ar ārstniecības augiem vai ēteriskajām eļļām. Siltās inhalācijas, protams, ir iedarbīgākās, kā aukstās. Aukstās inhalācijas darbojas līdzīgi kā siltās, jo tiek ieelpots aromāts, taču tas nerodas no karsta ūdens tvaikiem, bet gan, piemēram, ar attiecīgo vielu piesūcinātas salvetes, vates tampona u.c.
 
Tvaika inhalācija pēc būtības ir karsta un mitra gaisa ieelpošana, un tai nav nekāda sakara ar farmakoloģiju. Terapeitiskā iedarbība ir no fiziskām tvaika īpašībām – mitruma un temperatūras. Galvenais tvaika ārstnieciskās iedarbības mehānisms ir elpceļu mitrināšana.Tvaiks veicina gļotu atdalīšanos no iekaisušās elpceļu gļotādas un to izvadīšanu, šķaudot, klepojot vai šņaucot degunu. Var teikt, ka tvaiks ir dabīgs atkrēpošanas līdzeklis, jo tas palielina gļotādas sekrēciju. Tvaika ietekmē atbrīvojas augšējo elpceļu muskuļi un samazinās klepošana. Karsts tvaiks arī paaugstina ķermeņa temperatūru, kā rezultātā asinsvadi sāk izplesties un paaugstinās asinsrite organismā. Asins cirkulācijas pieaugums stiprina imūnsistēmu, jo tiek stimulēta leikocītu darbība, kas cīnās ar baktērijām.
 
Tvaika inhalāciju veikšanai bieži tiek izmantoti ikdienas virtuves piederumi – tējkannas, katliņi, pannas utt., kuros tiek ieliets karsts ūdens. Jāatceras, kā šī procedūra ir saistīta ar applaucēšanās risku un tādēļ būtu ieteicams izmantot rūpnieciski ražotus tvaika inhalatorus.
 
Tvaika inhalācijas ir ļoti iedarbīgas augšējo elpceļu gļotādas pietūkuma un iekaisuma gadījumos. Piemēram, ar tvaika inhalācijām var viegli noņemt laringīta, traheīta un ilgstošas deguna gļotādas tūskas simptomus.

 Tvaika inhalāciju pamatnoteikumi

Lai no inhalācijām būtu labums, nevis kaitējums, tās ir jāveic pusotru vai divas stundas pēc ēšanas, jākoncentrējas uz pašu procedūru, neveicot nekādas citas blakuslietas. Apģērbam uz kakla ir jābūt brīvam, lai netraucētu elpošanu. Inhalāciju laikā ieelpa un izelpa jāveic bez spriedzes, un, atkarībā no slimības, elpošana jāveic caur muti vai caur degunu. Inhalācijas laikā ir jākoncentrējas uz pašu procedūru un pareizi jāveic ieelpa un izelpa. Tāpēc, inhalāciju laikā nedrīkst neko darīt paralēli, piemēram, lasīt vai runāt. Vienu stundu pēc inhalācijām labāk atturēties no garām sarunām, dziedāšanas, ēšanas, smēķēšanas vai uzturēšanās vēsā gaisā.
 
Inhalatorus ar verdošu ūdeni nav ieteicams lietot, jo var iegūt apdegumus. Maziem bērniem inhalatorus ar verdošu ūdeni lietot kategoriski aizliegts. Jo mazāks bērns, jo īsakām jābūt inhalāciju laikam.
 
Ja tvaika inhalācijas tiek papildinātas ar ēteriskajām eļļām, jāievēro to lietošanas instrukcijas, jo ēterisko eļļu pārmērīga lietošana var dot pretēju efektu. Ēteriskās eļļas ieteicams savā starpā nesajaukt.
 
Bērniem līdz 1 gada vecumam tvaika inhalācijas ir aizliegtas. Bērniem pēc viena gada vecuma inhalācijas veic ne ilgāk kā 1 minūti. Tvaika inhalācijas pieaugušajiem veic ~ 3 minūtes. Inhalācijas pieaugušajiem jāveic 3-5 reizes dienā.

Pareiza elpošana

Ja iekaisuma lokalizācija ir deguna dobumā vai blakusdobumos, inhalācijas laikā ieelpa un izelpa jāveic caur degumu. Ja ir klepus un sāpīgs kakls, ieepa un izelpa inhalācijas laikā ir jāveic caur muti. Pēc dziļas ieelpas elpa ir jāaiztur uz 1-2 sekundēm, un pēc tam jāveic maksimāla izelpa. Nav ieteicams elpot vārošu ūdeni.
 

Tvaika inhalāciju kontrindikācijas

Pat tvaika inhalācijām ir kontrindikācijas, lai arī pati terapijas metode šķiet pavisam nekaitīga. Tvaika inhalācijas nedrīkst veikt sekojošos gadījumos:
·         Temperatūra virs 37,5 grādi
·         Nosliece uz deguna asiņošanu
·         Izteiktas plaušu slimību pazīmes
·         Sirds un asinsvadu slimības (piem. sirds mazspēja)
·         Angīna (strutains iekaisums)
·         Elpošanas nepietiekamība
Tādēļ labāk konsultēties ar ārstu un lūgt, lai ārsts nosaka piemērotu terapijas metodi.

Tvaika inhalāciju tehnika

Inhalācijas tiek veiktas ar tvaika inhalatora vai liela trauka palīdzību. Ūdens temperatūrai jābūt apmēram 30-40 grādi. Jānoliecas pār trauku ar inhalāciju šķīdumu 20-30 cm attālumā. Lai uzlabotu efektivitāti, var pārklāt galvu ar dvieli. Karstam ūdenum var pievienot ēteriskās eļļas vai ārstniecības augus.
 
Īpaši uzmanīgiem jābūt, veicot tvaika inhalācijas bērniem. Bērniem kategoriski aizliegts veikt inhalācijas ar verdošu ūdeni, lai nerastos augšējo elpošanas ceļu apdegumi. 

Tvaika inhalācijas pret klepu

Ar tvaika inhalāciju palīdzību var atvieglot sausu klepu, kas rodas, kad ir iekaisis kakls no saaukstēšanās. Lai atvieglotu klepu bronhīta gadījumā, ieteicams veikt tvaika inhalācijas ar sodu. Litrā verdoša ūdens izšķīdina 2-3 ēdamkarotes parasto pārtikas sodu. Noderīgas arī tvaika inhalācijas ar ārstniecisko augu uzlējumu (aveņu lapām, piparmētru, salviju). Lai sagatavotu uzlējumu, glāze verdoša ūdens jāuzlej uz 1 ēdamkarotes žāvētu garšaugu maisījuma un jāatstāj tvaika vannā 3-5 minūtes. Pie bronhīta ļoti iedarbīgs ir liepu un aveņu ziedu maisījums. Ziedu maisījums pirms inhalācijas jānotur tvaika vannā 10 minūtes.

Tvaika inhalācijas pret kakla sāpēm

Ja ir iekaisis un sāpīgs kakls, vislabāk palīdz tvaika inhalācijas ar ārstniecības augiem vai ēteriskajām eļļām. Efektīvas ēteriskās eļļas iekaisuša kakla ārstēšanai: eikalipta eļļa, priežu eļļa, mentola eļļa, skuju eļļa. Gatavojot šķīdumu inhalācijām, 100 ml karsta ūdens ir jāpievieno 10-15 pilienus ar ēteriskajām eļļām (ūdens temperatūra aptuveni 60 grādi).
 
No ārstniecības augiem ļoti iedarbīgi ir: timiāns, lavanda, māllēpe, salvija, kumelītes. Gatavojot šķīdumu inhalācijām, 250 ml ūdens ir jāpievieno ēdamkaroti ar garšaugu maisījumu un jāuzvāra.

Tvaika inhalācijas pret iesnām

Iesnu gadījumā tvaika inhalācijas slabāk veikt ar mentola, priedes, egles, eikalipta, kadiķa un ģerāniju ēteriskajām eļļām. Šo eļļu ieelpošana atbrīvos jebkuru aizliktu degunu. Efektīva ir arī svaigi tvaicētu priežu, egles un kadiķu skuju ieelpošana, kā arī kaltetas lapas no eikalipta, ozola, bērza, kumelītēm, piparmētrām un upenēm.
 
 

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

Salidzini.lv logotips